آموزش فعال سازی VT برای CPU

سلام دوستان امیدوارم حال دلتون خوب باشه و روز هاتون پر از انرژی مثبت! توی این قسمت به فعال کردن VT یا AMD-V  به معنی قابلیت شبیه سازی / مجازی سازی میپردازیم. 

Vt یا نام کامل آن Virtualization Technology یکی از قابلیت های پردازنده ها میباشد که چه در پردازنده های اینتل و چه در AMD وجود دارد. البته به استثنا پردازنده های فوق قدیمی!

این قابلیت شبیه سازی در پردازنده های اینتل با نام Intel-Vt و در پردازنده های AMD با عنوان AMD-V شناخته می شود که منظور از آن قابلیت مجازی سازی پردازنده میباشد که بطور پیشرفض در اکثر مواقع غیر فعال هست. 

نکته : دلیل بکار بردن Vt در کنار AMD-V در مقاله ، منظور هردو پردازنده های اینتل و AMD میباشد.

چرا نیاز به Vt داریم ؟

قابلیت شبیه سازی یا VT یا AMD -V، بطور پیشفرض در تنظیمات غیرفعال هست و چرا باید آنرا فعال کنیم ؟!

این سوالی هست که شاید ذهن خیلی از شما را مشغول کرده باشد! ببینید دوستان ، قابلیت شبیه سازی در CPU ها بطور پیشفرض نیازی برایش نیست. این قابلیت برای افرادی کاربرد دارد که از نرم افزار ها و شبیه ساز ها استفاده میکنند مانند :

و…

بطور کلی وقتی از شبیه ساز و عمل شبیه سازی صحبت میکنیم یاد VT و  یا AMD-V, و فعال کردنش میافتیم. زمانی نیاز به فعال کردن VT یا AMD-V داریم که بخواهیم برنامه ای که برای ویندوز نیست و فرمت غیر ویندوزی دارد و نمیتوان آنرا در کامپیوتر اجرا کرد؛ از شبیه ساز ها استفاده میشود.

همچنین برای عمل شبیه سازی از Virtualization Technology استفاده میشود که همانطور که گفته شد؛ قابلیتی برای مجازی سازی کامپیوتر میباشد.

با استفاده از این قابلیت میتوانیم با استفاده از ماشین های مجازی ساز برنامه هایی مانند : برنامه ها بازی های اندروید و یا نصب کالی لینوکس و انواع آن از شبیه ساز ها بهره مند شویم. بدون نیاز به نصب جداگانه آن ها.

تصاویری از محیط شبیه ساز ها در ویندوز

آموزش فعال کردن Vt-x اینتل و AMD-V پردازنده AMD

مرحله اول : چک کردن فعال بودن AMD-V , VT

ابتدا از این اطمینان حاصل میکنیم که VT-x فعال هست و یا نیاز به فعال کردن Vt داریم. شاید اصلا برای شما فعال بوده باشه و نیازی به انجام کار های دیگه نباشه!

ابتدا برنامه Leomoon رو از سایت سافت 98 و از این لینک  دانلود و نصب بکنید.

بعد از نصب برنامه برنامه رو باز کنید و همچین تصویری رو مشاهده میکنید :

همونطوری که توی تصویر مشاهده میکنید،برنامه محیط ساده ای داره و کاربرد این برنامه چک کردن فعال بودن Vt و یا AMD-V و همچنین چک کردن پشتیبانی سیستم شما از این قابلیت هست.

پس از اینکه برنامه Leo moon را از سایت سافت 98 دانلود و نصب کردید نوبت به چک کردن فعال بودن و نبودن Vt , AMD -V می رسد که بدانیم اصلا نیاز به فعال کردن داریم یا خیر.

پس از باز کردن برنامه به ردیف دوم دقت میکنیم که مابق شکل هست یا نه.

اگر مثل عکس همه موارد تیک خورده بود یعنی فعال بوده و نیاز به کار اضافی ندارید! اگر نه ادامه را دنبال کنید.

به ستون اول دقت میکنیم که در قسمت VT-x Supported چه علامتی هست. اگه تیک خورده بود و یعنی پشتیبانی میکنه! اگه نه ضربدر داشت میتونید از خیر این آموزش بگذرید! چرا که پردازنده شما در اون صورت از قابلیت مجازی سازی بی بهره است.

اگر ستون اول تیک داشت ادامه آموزش رو دنبال کنید که بریم فعال کنیم!

فعال کردن Vt
آموزش نحوه فعال کردن vt چک کردن فعال بودن vt

مرحله دوم : رفتن به منو BIOS

به منو بایوس باید بریم برای فعال سازی Vt اما چگونه ؟ اگر ویدیو آموزشی رو ببینید بهتر توضیح داده شد اما بطور خلاصه مینویسم تا آشنا بشید اگه متوجه نشدید فیلم آموزشی رو ببنید.

ابتدا ما باید کلید منو BIOS و یا منو BOOT رو بفهمیم چه کلیدی هست. سپس با مراجعه به منو بایوس ؛ قسمت های مختلف اون رو میگردیم و به دنبال یکی از این گزینه ها خواهیم بود : 
Intel VT-x , Intel-V , AMD-V , V-Support , Virtualization Technology , Intel , Virtualization Technology , Virtualization Extensions , Vanderpool , Virtual machin mode

بعد از پیدا کردن یکی از موارد بالا، گزینه ای مقابل آن وجود خواهد داشت که در حالت Disable قرار دارد آن را تبدیل به Enable میکنیم و از گوشه Save رو میزنیم و کامپیوتر بعد از مکثی کوتاه و خاموش شدن ، دوباره روشن خواهد شد و با موفقیت VT رو فعال میکنیم!

توضیحات خلاصه ای از ویدو بودن چنانچه متوجه نشدید، ویدو بالا را ببنید و همچنین از قسمت نظرات ، سوال خود را درج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *