بسم الله الرحمن الرحیم

شوکو؛ شبکه آموزش های ویدیویی

آموزش کاور کردن آهنگ

سلام خدمت دوستان امیدوارم حالت دلتون خوب باشه در این مقاله قصد داریم یاد بدیم چطور میتوانید یک آهنگ رو کاور کنیم. کاور کردن آهنگ به معنی گذاشتن صدای خود بجای صدای خواننده ای است که یک آهنگ را از صفرتاصد را ساخته.

پس ما در این بخش یاد میگیریم چطور باید صدای خود را بجای صدای خواننده قرار بدهیم.

این آموزش بیشتر مواقعی که یک فردی که از خوانندگی و آهنگسازی آشنایی زیادی ندارد و فقط میتواند بخواند و صدای خواننده را تقلید کند؛ بکار می آید و میتواند با تقلید از صدای خواننده در نهایت صدای خود را بجای او قرار دهد.

منظور از کاور کردن آهنگ چیست ؟

منظور از کاور کردن آهنگ : گذاشتن صدای خود روی آهنگ بی کلام است. هنگامی که آهنگی را میشنویم گاها همراه با آهنگ زمزمه میکنیم. گاهی اوقات پیش می آید که بخواهیم صدای خودمان بجای خواننده قرار بگیرد و خودمان را ارزیابی کنیم. خوب به این کار کاور کردن آهنگ میگویند و در ادامه برای شما آموزش میدهیم چگونه این کار را انجام بدهید.

چگونه صدای خود را روی آهنگ بگذاریم ؟ چگونه آهنگ کاور کنیم ؟

برای گذاشتن صدای خود روی آهنگ و کاور کردن آهنگ، به یک بیت و صدای Vocal و در نهایت برنامه ای مانند پرمیر نیاز داریم که صدای ما را روی آهنگ میکس کند. اما شما قطعا خیلی از شما عزیزان مفهوم بیت و وکال را نمیدانید و این امری طبیعی می باشد که در ادامه توضیح میدهیم.

اگر میخواهید که صدای خود را روی آهنگ بگذارید در ابتدا باید با مفاهیمی آشنا شوید که آنها را در ادامه در قالب پرسش آورده ایم شامل :

منظور از Vocal چیست ؟

اگر آهنگی را در نظر بگیریم که خواننده بدون ساز و موزیک آن را میخواند، میتوانیم به درک درستی از Vocal برسیم. در واقع در مفهوم ساده تر به صدای خواننده بدون صدای ساز ها وکال گفته میشود.

پس در قدم اول آموختیم که ما نیز برای گذاشتن صدای خود روی آهنگ، باید صدای خود را ضبط کنیم و یک Vocal داشته باشیم.

توضیح وکال ( صدای خواننده )
توضیح مفهوم بیت و کارائوکه آهنگ

بیت یا کارائوکه چیست ؟

کارائوکه به معنی آهنگ پس زمینه و به اصطلاح آن ریتمی هست که در پس زمینه آهنگ شنیده میشود. هر آهنگی یک  موسیقی پس زمینه دارد و هر آهنگی که خوانده میشود صدای خواننده روی بیت آهنگ میکس میشود.

این دو یعنی بیت و صدای خواننده باهم ترکیب میشوند و یک موسیقی یا یک قطعه را خلق میکنند. 

برای ساختن یک آهنگ حتما به یک کارائوکه نیاز داریم که صدای خود را روی آن قرار دهیم. یا باید علم آهنگسازی داشته باشیم؛ یا بدهیم یک آهنگساز برای ما یک آهنگ بسازد که ما روی آن بخوانیم.

توضیح کامل مفهوم بیت و Vocal با مثال

در این قسمت دو مثال برای مفهوم بیت آهنگ آورده ایم. در یک صدا صدای Vocal یا همان صدای خواننده را به تنهایی میشنویم. این صدا به تنهایی ضبط شده است. پس از آن آهنگ ساز یک بیت طراحی کرده و سپس با تنظیم کننده سازنده آهنگ، این دو باهم میکس شده و یک قطعه ساخته میشود.

Vocal به معنی صدای خواننده به تنهایی می باشد. در اینجا صدای خواننده را به تنهایی میشنویم.

بیت (صدای بیت بدون صدای خواننده)
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/نمونه-بیت-آهنگ.mp3?_=2

بیت آهنگ به معنی صدای پس زمینه آهنگ بوده و برای صدای Vocal ساخته میشود. در اینجا صدای بیت را میشنویم.

نتیجه میکس آهنگ و کار خروجی نمونه بالا میباشد. در این مثال صدای خواننده و بیت باهم ترکیب شده و توسط تنظیم کننده آهنگ مابقی کار های لازم اعمال، و کار بالا خروجی ما میشود.

برای برای کاور کردن آهنگ به چه ابزاری نیاز داریم ؟

برای کاور کردن آهنگ و گذاشتن صدای خود روی آهنگ؛ مانند هر کاری دیگری به یک سری چیز ها نیاز داریم. اما نگران نباشید قرار نیست به استدیو برویم! اگر بخواهیم در یک نگاه و به صورت خلاصه برای شما توضیح دهیم به یک میکروفون برای ضبط صدا و یک برنامه ای جهت میکس کردن صدا روی بیت نیازمندیم.

در ادامه با جزئیات بیشتر برای شما توضیح داده ایم.

میکروفون؛ یک ابزار ضروری برای ضبط صدا

یک میکروفون خوب تاثیر زیادی در آهنگ سازی و کاورکردن آهنگ حتی دارد

میکروفون مورد نیاز برای گذاشتن صدای خودتان روی آهنگ نیازی نیست گران قیمت باشد! در واقع برای کاور کردن آهنگ به منظور تمرین خوانندگی، نیازی نیست به میکروفون های آنچنانی فکر کنید و اعداد و ارقام فضایی به سرتان بزند!

برای شروع و تمرین یک میکروفون صد هزار تومانی نیست کفایت میکند و در ادامه مثال هایی آورده ایم که همگی با میکروفون زیر صد هزار تومان ضبط شده اند.

نمونه هایی از گذاشتن صدای خود روی آهنگ و نتیجه کاور کردن آهنگ

نمونه اول کاور شده آهنگ نوازش امیر تتلو
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/تقلید-آهنگ-نوازش-امیر-تتلو.mp3?_=4

در این نمونه صدای خود را بجای صدای امیر تتلو قرار داده و به اصطلاح تخصصی تر آهنگ نوازش را کاور کرده ایم.

نمونه دوم کاور شده آهنگ صدی چند امیر تتلو
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/تقلید-صدی-چند-امیر-تتلو.mp3?_=5

این آهنگ صدی چند امیر تتلو بوده و من بصورت تقلیدی آهنگ را کاور کرده و صدای خود را بجای امیر تتلو روی آهنگ گذاشته ام.

نمونه سوم کاور شده آهنگ دل دیونه امیر تتلو
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/دل-دیونه-تقلیدی-.mp3?_=6
نمونه چهارم کاور شده آهنگ ماه عسل 97 مسیح و آرش
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/تقلید-ماه-عسل-97.mp3?_=7

قسمتی از آهنگ نوازش امیر تتلو برای مثال برای کاور کردن آورده شده است. گوش بدهید و مقایسه کنید.

قسمتی از آهنگ صدی چند امیر تتلو که از روی این آهنگ من تقلید کرده ام. درا این قسمت آهنگ اصلی را میشنوید.

آهنگ اصلی ماه عسل 97 مسیح و آرش
https://www.shevko.ir/wp-content/uploads/2021/03/مه-عسل-97.mp3?_=11

همچنان که در مثال های بالا که شنیدید؛ نمونه کار توسط خودم بود که البته با میکروفون ارزان قیمت تفاوت کاملا مشخص است. در واقع هرچقد میکروفون بهتری داشته باشید کیفیت صدای مطلوب تری خواهید داشت.

سخت افزار و نرم افزار لازم برای کاور کردن آهنگ

خوب نوبت به معرفی نرم افزار و سخت افزار برای کاور کردن آهنگ رسید. برای کاور کردن باید این نکته را بدانیم که با استفاده از گوشی های هوشنمد شاید به گوشتان خورده باشد نرم افزار میکس کردن اندروید؛ اما باید به شما بگویم این فکر را از سرتان دور کنید چه که این ها همه اش شعر و غزل است!

هیچ کدام از این نرم افزار ها به پای نسخه کامپیوتری شان نمیرسند. اگر میخواهید یک با سطح قابل قبول داشته باشید باید از نرم افزار های مخصوص ویرایش صدا استفاده کنید.

البته نرم افزارهایی که وجود دارند گاها خیلی تخصصی و پیشرفته هستند و کاربر پسند نیست. نرم افزاری که برای کاورکردن آهنگ استفاده خواهیم کرد؛ پریمیر پرو خواهد بود.

پس بنابر این باید حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای پریمیر را داشته باشیم که شامل : 

پردازنده : 2هسته ای بالای 2.4 گیگاهرتز

کارت گرافیک : 2 گیگابایت سری بالای 500 برای Nvidia و بالای HD 5400 برای AMD

رم : 8 گیگابایت حداقل ddr3

ویندوز پیشنهادی : 10 64 bit

 

برای دانلود پریمیر پرو با لینک مستقیم از سایت سافت 98 کلیک کنید.

فیلم آموزش قدم به قدم کاور کردن آهنگ

خوب خوب ! نوبت اون رسید که به سراغ آموزش ویدیویی و قدم به قدم کاور کردن آهنگ برویم! در این آموزش بصورت کامل نحوه کاور کردن آهنگ بصورت ساده تدریس خواهد شد. به دلیل اینکه پروژه محور خواهد بود نیازی به دانش فنی بالا نخواهید داشت و تنها چیز هایی که بالا خواندید کفایت میکند.

نمونه کار هایی که در قسمت میکروفون ها آورده شدند یک مثال بارز برای خروجی کار پس از آموزش بوده و شما هم قطعا میتوانید یک نمونه خروجی پس از آموزش نظیر آنها داشته باشید.

این آموزش برای هزینه های سایت به مبلغ فقط 5 هزار تومان قرار داده شده است. مبلغی که برای این آموزش در نظر گرفته شده بر خلاف سایر آموزش های گران قیمت؛ با رعایت حال کاربر بوده و مبلغی هست که هر کسی قادر به پرداخت آن میباشد.

پس از پرداخت در یک آموزش یک ساعته کل کاور کردن آهنگ را آموزش میبینید.

2 پاسخ

 1. با درود به برادرم عزیزم. بزرگوار من یه آهنگ همراه با گیتار خوندم تو فضای باز امکانش هست ویرایش کنی یه کار خوب در بیاد… یه نکته دیگه داداش من تازه آموزش گیتار شروع کردم و در واقع گیتار واسه آهنگها پاپ میخوام یاد بگیرم. ممنون میشم اگه بشه آهنگم یه edit خوب روش بزنی. با سپاس

  1. سلام دوست عزیز. خوشحالم که هنر موسیقی رو شروع کردید و براتون آرزو بهترین هارو دارم و امیدوارم موفق و سربلند باشید. اما بابت موضوعی که گفتید من با کمال میل انجام میدادم اما چون الان پروژه های طراحی سایت شرکتی دارم و قرار داد دارم فعلا مقدور نیست.

   شما این کار رو میتونید به سایت پونیشا مراجعه کرده و درخواست خودتون رو ثبت کنید که به نحو احسن انجام میدن ( سرچ کنید خیلی بکارتون میاد )

   امیدوارم بنده رو درک کرده باشید و ناراحت نشده باشید.

   براتون بهترین ها آرزو میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =